Tomáš Klášterecký

pomoc v krizi - psychoterapeutické poradenství - osobní rozvoj

S čím mohu pomoci?

Je zcela přirozené, že každý z nás prožívá v životě náročnější chvíle. Často je zvládneme překonat sami nebo s pomocí blízkých. Někdy se však sejde víc věcí naráz nebo se některé nepříjemnosti prostě už táhnou příliš dlouho. Blízcí už nechtějí, nebo nemohou pomoci… v takových situacích Vám nabízím svoji podporu v bezpečí terapeutického vztahu. Lidé se na mě nejčastěji obracejí v následujících situacích:

  • nespokojenost v partnerství nebo v jiných vztazích s lidmi - asi každý zažije ve vztahu někdy nějaké nedorozumění. Pokud však ve vztazích zažíváte opakované, nebo dramatické hádky, žárlivost, nevěru nebo podezření na ni, můžeme společně hledat jejich řešení. Stejně tak, pokud máte potíže s hledáním partnera, navazováním vztahů, nebo jste byli partnerem/partnerkou opuštěni a prožíváte pocity osamění. V případě, že jsou oba partneři ochotni a motivováni pracovat na zlepšení vzájemného vztahu, nabízím i párové poradenství. Právě váš vztah přitom bude ten, na čí straně budu stát.
  • obavy o blízkého člověka - jak mu mohu pomoci? chová se někdo z Vašich blízkých poslední dobou nějak nestandardně, zvláštně? Už jste si toho začali všímat, ale nejste si jisti, co se vlastně děje a máte o něho obavy? Možná se ostýcháte se svými obavami někomu svěřit, nebo lidé z Vašeho okolí také váhají, jak postupovat? Někdy může člověk i v dobré víře udělat kroky, které spíše ublíží. Mohu Vám nabídnout nezaujatý pohled zvenčí a společně s Vámi najít praktické i lidské cesty k člověku, o kterého máte strach. 
  • vyrovnání se s životními změnami, ztrátami a traumaty - možná Vás postihla náhlá ztráta, nebo Vám bezprostředně hrozí (ztráta zdraví, blízkého člověka apod.). Možná stojíte před změnou, nebo volbou, která může zásadně ovlivnit Váš život (rozvod, rozhodování mezi dvěma partnery, změna zaměstnání, životního rytmu, rozhodování o dalším studiu apod.). Možná jste se setkali s náhlými událostmi, které jste nečekali  a cítíte se zdrceni a ochromeni. Mohou to být události aktuální, nebo vynořující se z minulosti. Možná prožíváte šok, popření, apatii... tyto stavy se objevují např. při úmrtí blízké osoby, u obětí trestných činů, u svědků různých neštěstí apod. Všechny tyto situace představují zpravidla velké množství stresu, otázek, nebo výčitek. Můžeme je spolu zkusit překonat a najít ta správná rozhodnutí, nebo nové cesty.
  • touha posunout se v životě dál, udělat důležitý krok -v životě plynule přecházíme z jedné etapy do druhé. Pokud některou etapu uzavřeme příliš brzy, nebo v ní naopak setrváváme déle, než bylo potřeba, může to negativně ovlivnit náš další život. Cítíte, že byste se už měli "posunout dál", nebo naopak „uvězněni“ v nějaké životní etapě? Můžeme spolu postavit pomyslný most a přejít jej v obou směrech.
  • pocity smutku, depresivní nebo úzkostné náladyprožíváte pocity prázdnoty, stísněné nálady, zoufalství, nebo strachu? Pokud se Vám nárazově, nebo opakovaně zdá, že je Váš život „jakoby v mlze“, můžeme se jí společně pokusit rozehnat.
  • snížené sebevědomí a potíže s ním spojené – trápíte se tím, že se cítíte jako černé ovce - nežádoucí, bezmocní, nebo že vám nebylo dáno, co byste si zasloužili? Chtěli byste být jiní, lepší, ale nestačíte na to? Možná se tyto pocity snažíte neúspěšně „vyhnat“ snahou být dokonalí, skvělými výkony v práci, ve sportu, utíkáním do snů, nebo ulpíváním na činnostech, které Vám spíše škodí? Můžeme společně hledat nové cesty ke spokojenějšímu životu.
  • myšlenky na ukončení života, hledání jeho smyslukaždému z nás se může stát, že se dostane do situace, kdy bude reálně přemýšlet o tom, že by bylo lepší tady nebýt. Každý člověk má možnost utvářet svůj život, ale také smrt. Jsem připraven mluvit s Vámi i o této konečné možnosti, ale také o řešeních, která třeba v tuto chvíli nevidíte.
  • touha poznat více sebe sama, osobní rozvoj– jste ve svém životě spokojeni, ale rádi byste naplno rozvinuli svůj potenciál? Bude mi ctí jej s Vámi objevovat, ať už jej chcete rozvíjet v oblasti práce, sportu, učení, nebo vlastní tvorby.